Oddział IV
Nauczycielki: mgr Agnieszka Ufniarska, mgr Alicja Zarzecka
W Kosmosie
W ostatnim tygodniu dzieci poznawały Układ Słoneczny i wchodzące w jego skład planety i gwiazdy. Zajęcia miały na celu rozbudzenie zainteresowań otaczającym nas Wszechświatem. Przedszkolaki poszerzyły słownik pojęciowy, poznały zawód kosmonauty oraz nową literę P, p. Dzieci zastanawiały się także, czy na innych planetach istnieje życie i jak może wyglądać mieszkaniec innej planety. Wykonały pomysłowe prace plastyczne - ufoludki, wcielały się w ich role. Układały rakietę z figur geometrycznych, doskonaliły technikę wycinania. Klasyfikowały obrazki, nazywały utworzone kolekcje. Poznały krok nowego tańca skandynawskiego „Pięta- palce”, utrwaliły piosenkę pt.: „Trzej kosmici”. Doskonaliły umiejętność czytania- dobierały podpisy do planet, układały wyrazy z rozsypanki literowej. Podczas zabawy dowolnej chętnie budowały pojazdy i stacje kosmiczne. Pokonywały tor przeszkód - usprawniały koordynację wzrokowo- ruchową, równowagę, ćwiczyły mięśnie stóp. Był to tydzień wspaniałych wrażeń.
W krainie wiecznej zimy
Ten tydzień wzbudzał wśród dzieci wiele emocji i przeżyć, gdyż dotyczył odległej krainy – obszarów polarnych. Przedszkolacy zdobyli wiedzę na temat zwierząt żyjących na północnym i południowym kole podbiegunowym. Wykonali pomysłowe prace plastyczne prezentujące eskimosa, igloo oraz pingwiny. Bawiliśmy się przy muzyce do piosenek: „Pingwin”, „Eskimosek”, „Bałwankowa rodzina”. Kształtowaliśmy umiejętności dodawania oraz odejmowania po kilka (po każdym dodawaniu lub odejmowaniu dzieci ustalały ile jest). Poznaliśmy nową literę „G, g”. Uczyliśmy się wiersza Doroty Gellner pt.: „Sześć kucharek”, bawiliśmy się w „teatr”. Czytaliśmy książkę „Foki”- utrwalaliśmy poznane litery, układaliśmy modele wyrazów, dobieraliśmy podpisy do obrazków. Na zajęciach ruchowych dominowały zabawy z elementem równowagi, celowania, toczenia. Dziękujemy rodzicom Bartka za załatwienie atrakcyjnego materiału do ćwiczeń- rurek tekturowych.
Zimo baw się z nami
W minionym tygodniu przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznej zabawy na śniegu. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną „Zimowe dyscypliny sportowe” oraz „Zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych”. Poznaliśmy różne zimowe dyscypliny sportowe, nauczyliśmy się je nazywać. Wiemy już, jak należy bezpiecznie bawić się i korzystać ze sprzętów zimowych oraz jakie miejsca wybierać do jazdy na sankach, nartach czy łyżwach. Przywoływaliśmy zimę piosenką „Zbudź się zimo”. Bawiliśmy się z wykorzystaniem białej bibuły do piosenki „Pada śnieg”. Układaliśmy zespołową pracę z białych elementów na niebieskim płótnie „Zima”. Rysowaliśmy flamastrami i pastelami na temat „Zimowe zabawy”.
Dzień Babci i Dziadka
Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu dzieci. W tym tygodniu szykowaliśmy się do obchodów ich święta. Dzieci opowiadały o swoich dziadkach -o ich ulubionych zajęciach, wspólnych zabawach. Co roku gościliśmy ich w sali. Dwa ostatnie lata nie pozwoliły na spotkanie w przedszkolu, ale dzieci nie zapomniały o tym ważnym dniu. Z wielkim zapałem przygotowały eko-niespodzianki oraz portrety, a także występ, który został nagrany i przekazany dziadkom.
>> więcej ...
Urodziny Tymona
Kochany Kolego życzymy Ci wszystkiego naj..., naj... naj...
>> więcej ...
W świecie baśni
Bajki, baśnie, bajeczki, któż nie lubi ich słuchać. W minionym tygodniu rozmawialiśmy na temat ulubionych bajek i baśni. Opowiadaliśmy historyjkę obrazkową pt. „Kopciuszek”, rozwiązywaliśmy zagadki związane z omawianą tematyką. Poznaliśmy wielką i małą literę N. Utrwalaliśmy znajomość dotychczas poznanych liter. Rozwijaliśmy umiejętność kupowania różnych rzeczy. Doskonaliliśmy umiejętność liczenia. Wykonaliśmy ciekawe prace plastyczne rysując pastelami i wycinając „Zamek królowej śniegu”. W czasie zajęć ruchowych ćwiczyliśmy w oparciu o metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.
Mijają dni, miesiące, lata...
W tym tygodniu utrwalaliśmy nazwy pór roku, miesięcy i dni tygodnia. Poznaliśmy nową literkę „S, s”. Ćwiczyliśmy czytanie -układaliśmy wyrazy z rozsypanki literowej, czytaliśmy sylaby, proste zdania. Nazwy dni tygodnia i miesięcy dzieci same odnajdywały wśród innych. Zapoznaliśmy się z różnymi rodzajami kalendarzy, z ich wielką przydatnością w codziennym życiu. Sami prowadziliśmy kalendarz przeżyć ustalając jakie ciekawe wydarzenia w danym dniu miały miejsce, wykonując rysunek i zaznaczając w kalendarzu zawieszonym na tablicy. Ustalaliśmy co było wczoraj, przedwczoraj, co będzie jutro, pojutrze, za trzy dni. Bawiliśmy się z pomponami do piosenki „Sto lat Babciu”. Uczyliśmy się nowej piosenki „W karnawale”. Wykonaliśmy prace plastyczne „Fajerwerki”, które można zobaczyć na tablicy naszej grupy w szatni:)
