Oddział IV

 


 

Nauczycielki: mgr Agnieszka Ufniarska, mgr Alicja Zarzecka


 

Moja Rodzina

 Niedziela, 17 października 2021 r.   ( 12:17 ) 

W tym tygodniu odbyły się zajęcia z cyklu „Moja rodzina”.  Poznaliśmy nową literę wielką i małą M, m. Rozmawialiśmy o swoich rodzinach- dzieliliśmy się wiadomościami na temat życia w rodzinie oraz tego jak możemy sobie wzajemnie pomagać. Nazywaliśmy  członków swoich rodzin, oznaczając stopień pokrewieństwa z wykorzystaniem książki M. Strzałkowskiej „Ach, jak dobrze mieć rodzinę”. Poznawaliśmy historie rodzin, zaznaczając poszczególnych członków rodziny na drzewie genealogicznym. Opowiadaliśmy o zawodach wykonywanych przez rodziców, rozwiązywaliśmy zagadki. Bawiliśmy się w zabawy naszych rodziców, dziadków tj.  zabawy z gumą, w kapsle. Na zajęciach ruchowych ćwiczyliśmy z nietypowym przyborem… butelką  plastikową. Wykonaliśmy  portrety swoich rodzin  a także pracę „Słoneczniki” inspirowaną obrazem Vincentego van Gogha. Kontynuowaliśmy konstruowanie gier -opowiadań  z ….pułapkami. Na przygotowanych wcześniej planszach do gry zaznaczaliśmy skróty oraz obejścia. Poprzez zabawę doskonaliliśmy wiele umiejętności  przydatnych podczas nauki i pracy tj. pamięć, koncentrację, spostrzegawczość, umiejętności matematyczne. Kształtowaliśmy swoją odporność emocjonalną- umiejętność godnego znoszenia porażki - w myśl zasady: przegrałeś nie martw się spróbuj jeszcze raz sukces jest osiągalny. Wcale to nie takie łatwe  pogodzić się z przegraną.  Proponujemy kontynuowanie rozgrywek z całą rodziną:). Ćwiczyliśmy krok walca przy piosence „Dziękuję, mamo” ( zachęcamy do tańca - piosenka w załączniku:). Nie zabrakło jesiennych zabaw w ogrodzie przedszkolnym.



Warzywa znane i lubiane

 Niedziela, 10 października 2021 r.   ( 21:46 ) 

W minionym tygodniu przypominaliśmy nazwy, wygląd i smak warzyw. Poznaliśmy wygląd ogórka kiwano- zdziwiło nas, że ten ogórek ma kolce. Wykonaliśmy z marchewki i jabłka smaczny i zdrowy sok warzywno – owocowy. Doskonaliliśmy swoją umiejętność wycinania wykonując pracę plastyczną pt. „Zapasy na zimę”. Rozwiązywaliśmy układane przez siebie zagadki słowne o warzywach. Uczyliśmy się piosenki pt. „Wielki rwetes dziś u Basi”, w której mowa była o kiszeniu kapusty. Poznaliśmy kolejną literę – A, a, drukowaną i pisaną. Ćwiczyliśmy słuch fonematyczny. Obejrzeliśmy teatrzyk sylwet pt. „Na straganie” - J. Brzechwy. Uczyliśmy się konstruować gry ściganki. Potem graliśmy w parach. Każdy chciał wygrać. Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki uczestniczyliśmy w zajęciach w osiedlowej bibliotece. Graliśmy na ekologicznych instrumentach. Chętnie bawiliśmy się na placu przedszkolnym , korzystając z pięknej jesiennej pogody.



Światowy dzień drzewa

 Niedziela, 10 października 2021 r.   ( 19:38 ) 

Święto to wymyślił w 1872 roku w USA miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że: „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Przedszkolacy już w piątek obchodzili to święto. Utrwaliliśmy wiadomości jaką role pełnią drzewa w przyrodzie, jakie znaczenie odgrywają w życiu człowieka. Wyszliśmy do ogrodu przedszkolnego, by wesoło bawić się.  Naszym marzeniem jest być szczęśliwym i codziennie cieszyć się pięknem przyrody: )



Międzynarodowy Dzień Muzyki

 Niedziela, 3 października 2021 r.   ( 16:35 ) 

Pierwszego  października  obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki. W piątek dzieci wzięły udział w wielu muzycznych zabawach. Tańczyły do utworu Country dance, grały i tańczyły do utworu La Raspa. Odgadywały muzyczne zagadki. Dużą atrakcją były zabawy z wykorzystaniem bum bum rurek oraz zabawy do piosenki „Jesienna kołysanka”. Zachęcamy serdecznie do tej zabawy w domu po spacerze jesiennym - potrzebne będą liście. Zabawę dzieci znają:) piosenka dołączona w załączniku.



Jesienią w sadzie

 Niedziela, 3 października 2021 r.   ( 15:32 ) 

Jesień to czas dojrzewania owoców. W piękny słoneczny dzień wybraliśmy się na ryneczek, aby obejrzeć dary sadu i zakupić owoce, z których następnie wykonamy …szaszłyki. Pan sprzedawca bardzo ciekawie opowiadał  o owocach, zarówno tych spotykanych w naszych sadach,  ale też i o egzotycznych. Doradził w zakupach. W przedszkolu oglądaliśmy owoce, określaliśmy kształt, kolor, wielkość, segregowaliśmy, układaliśmy z nich mandalę. Następnego dnia zaprosiliśmy szefową kuchni panią Alę, która zapoznała dzieci z piramidą żywienia i podkreśliła wielkie znaczenie spożywania owoców i warzyw dla naszego zdrowia. Podarowała nam śliwki, które wykorzystaliśmy  do sporządzenia szaszłyków. W końcu nadeszła pora na kolorowy deser. Z umytych i obranych owoców dzieci wykonały szaszłyki :) Każdy samodzielnie kroił, a następnie nakłuwał na patyki. Przedszkolakom smakowała własnoręcznie przygotowana potrawa. 



Jesienne zajęcia w bibliotece

 Niedziela, 3 października 2021 r.   ( 14:51 ) 

Jesień jest jedną z najpiękniejszych pór roku- zachodzi wiele ciekawych zjawisk przyrodniczych. W poniedziałek byliśmy na wycieczce w bibliotece. Przedszkolacy  oglądali prezentację multimedialną na temat tej pory roku. Stała się ona okazją do rozmów o jesiennej przyrodzie, inspiracją do twórczego wykorzystania jej darów. Dzieci wzięły udział w krótkim quizie. Za wiedzę i zaangażowanie w zajęciu otrzymały jesienną kolorowankę i balon. Przedszkolacy przekonali się, że dobrym sposobem na długie jesienne popołudnia może być książka. Każdy mógł poprosić panią bibliotekarkę o swoją ulubioną pozycję i przejrzeć ją w bibliotece. Wypożyczyliśmy wybrane przez dzieci książki do przedszkola. Pani bibliotekarka zaprosiła wszystkie dzieci do systematycznego korzystania z biblioteki. Dziękujemy bardzo za wspaniałe zajęcia. Postaramy się być częstymi gośćmi:)



Pokaz tańca

 Niedziela, 3 października 2021 r.   ( 14:46 ) 

W poniedziałek odwiedził nas pan Robert ze Studia Tańca Good Step. Przedszkolacy oglądali pokaz tańca towarzyskiego i nowoczesnego. Wraz z tancerzami mieliśmy okazję poćwiczyć do wesołej muzyki i przekonać się jak wyglądają zajęcia taneczne. Wszystkim bardzo się podobało, uśmiechy nie schodziły z twarzy: )



Nadeszła jesień

 Niedziela, 26 września 2021 r.   ( 19:58 ) 

W minionym tygodniu obchodziliśmy „Dzień Przedszkolaka”. Były tańce, konkursy zręcznościowe i spacer po ogrodzie przedszkolnym. Dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami z pobytu w przedszkolu.



Zabawy na magicznym dywanie

 Niedziela, 26 września 2021 r.   ( 14:47 ) 

W naszej sali zamontowana jest  interaktywna pomoc dydaktyczna „Magiczny dywan”.  To multimedialne urządzenie przeznaczone jest do zabaw ruchowych, ćwiczeń i gier. Obraz wyświetlany ze specjalnie zaprojektowanego rzutnika tworzy „wirtualny, magiczny dywan”, który  obsługują dzieci za pomocą ruchów rąk i nóg.  Przedszkolacy rozwijają swoje zmysły, motorykę, koordynację wzrokowo- ruchową, szybkość, spostrzegawczość, orientację przestrzenną.  W tym tygodniu dzieci miały okazję przeciągać linę, łapać balony, zbierać banany, rozegrać mecz, popluskać się w „wirtualnej rzece”. Zabawy na dywanie sprawiły przedszkolakom wielką radość.



Moja droga do przedszkola

 Sobota, 18 września 2021 r.   ( 15:31 ) 

Dlaczego na drodze należy zachować szczególną ostrożność? W jaki sposób przechodzić przez jezdnię? Po co są przepisy ruchu drogowego? Na te i wiele innych pytań przedszkolacy poznali odpowiedź podczas realizowanej tematyki tygodnia „Moja droga do przedszkola”. Dzieci omawiały zasady ruchu drogowego i bezpiecznego poruszania się po jezdni.  Poznały niektóre znaki drogowe na podstawie utworu K. Wiśniewskiego „Kolorowe znaki”, odzwierciedlały ich wygląd w pracach plastycznych. Bawiły się przy piosence „Będę kierowcą” oraz uczyły się wiersza J. Koczanowskiej pt.: „Przejście przez ulicę”. Podczas prezentacji multimedialnej bliżej poznały rolę policjanta na drodze. Zdobytą na zajęciach wiedzę utrwalały podczas praktycznych ćwiczeń w prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię z Panem Stop. Przedszkolacy  wiedzą jak należy zachować się na ulicy, w jakim miejscu można przechodzić, w co się wyposażyć by być widocznym na drodze. Wiedzą przede wszystkim, że bezpieczeństwo jest sprawą najważniejszą!