Oddział V

 


 

Nauczycielki: mgr Dorota Borowska, mgr Agnieszka Szkiłądź


 

Gość w naszej grupie

 Niedziela, 13 listopada 2022 r.   ( 16:47 ) 

W piątek odwiedziła nas siostra Tymona. Maja  zagrała kilka utworów na gitarze oraz na pianinie. Przedszkolacy z podziwem obserwowali jej zdolności muzyczne. Stwierdzili, że w przyszłości również pragną grać na instrumentach:)



Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno- społeczne

 Niedziela, 13 listopada 2022 r.   ( 16:34 ) 

W środę dzieci wzięły udział w kolejnym zajęciu z cyklu: „W zdrowym ciele zdrowy duch” mającym na celu doskonalenie kompetencji emocjonalno -społecznych prowadzonym przez panią Elę i panią Danusię.  Podczas zajęcia pod tytułem: „Tworzymy grupę” starszacy bawili się w zabawy min.: „Magnesy”, „Grupowy wywiad”, „Grupki”, „Portret grupy”, „Drzewo grupowe”. Przedszkolacy stwierdzili, że każde dziecko jest bardzo ważne i ma wiele talentów. Jednak dobrze jest gdy jesteśmy w grupie wtedy możemy się razem bawić, uczymy się od siebie nawzajem, sami próbujemy rozwiązywać różne sprawy.



Polska Nasza Ojczyzna

 Niedziela, 13 listopada 2022 r. 

Piękna nasza Polska cała. Te słowa są nam bliskie. W minionym tygodniu rozmawialiśmy o odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Obejrzeliśmy film edukacyjny pt. „Rozbiory Polski”. Wzięliśmy udział w uroczystych obchodach święta 11 listopada. Recytowaliśmy wiersze o Polsce, śpiewaliśmy patriotyczne pieśni oraz hymn państwowy. Oglądaliśmy albumy związane z naszym krajem. Ponadto odbyło się spotkanie z panią policjantką, która przybliżyła nam swój zawód oraz zwróciła uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Bardzo ciekawa była także audycja muzyczna pt. „Kosmiczne piosenki”.



Jesienne nastroje

 Sobota, 5 listopada 2022 r.   ( 15:59 ) 

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o jesiennej pogodzie- wietrze, chmurach, deszczu. Przyglądaliśmy się chmurom- ich kształtom i kolorom. Czytaliśmy książkę z serii „Słoneczna biblioteka”- „Wiatr”. Zastanawialiśmy się jak powstaje wiatr, kiedy nam pomaga a kiedy szkodzi. Poszerzyliśmy wiadomości na temat pochodzenia wody, właściwości, jej obiegu w przyrodzie. Przeprowadziliśmy zabawy badawcze „Co pływa, a co tonie”. Wykonaliśmy jesienną pracę plastyczną techniką mokre w mokrym. Poznaliśmy nową literę „i, I” na podstawie wiersza J. Brzechwy „Tańcowała igła z nitką”. Na zajęciach gimnastycznych rozwijaliśmy koordynację wzrokowo- ruchową, motorykę   wykorzystując piłki gumowe i  taśmę oporową. Bawiliśmy się do nowej piosenki pt. :„Nuda maruda”.



PASOWANIE NA STARSZAKA

 Wtorek, 25 października 2022 r.   ( 20:56 ) 

Pasowanie to zwyczaj taki,



Jesień w ogrodzie

 Niedziela, 23 października 2022 r.   ( 14:01 ) 

W minionym tygodniu rozmawialiśmy na temat jesiennych prac w ogrodzie. Obchodziliśmy szóste urodziny naszej koleżanki Hani. Poznaliśmy nową literę E,e jak ekran.  Wybraliśmy się na wycieczkę na ryneczek, aby zakupić warzywa do przedszkola. W trakcie zajęć mieliśmy okazję rozpoznawać i nazywać warzywa za pomocą węchu, dotyku, segregować je na odpowiednie tace, przeliczać. Sami zrobiliśmy sobie kanapki z wykorzystaniem różnorodnych warzyw. Przygotowaliśmy smaczną surówkę z marchwi, jabłek i pora.  Obejrzeliśmy teatrzyk kukiełkowy na podst. utworu pt.:Kapuściana dama”( B. Pasiuk) w wykonaniu kolegów z grupy. Wykonaliśmy własne kukiełki z warzyw. Przedszkolaki przyniosły do przedszkola wiele ciekawych okazów warzyw. Niektóre nie potrzebowały wiele, aby stać się zwierzątkiem, znaną postacią…Dzieci z dużym zaangażowaniem realizowały swoje twórcze zamiary. Dziękujemy rodzicom za wzbogacenie naszych zajęć i dostarczanie różnorodnych warzyw.



Jesień w sadzie

 Niedziela, 16 października 2022 r. 

Jesień daje nam wiele darów. W tym tygodniu zajmowaliśmy się owocami. Rozmawialiśmy, jak ludzie przygotowują się do zimy. Utrwaliliśmy znajomość wyglądu i nazw owoców z naszych sadów. Wspólnie wykonaliśmy ciasto z jabłkami. Było pyszne. Wszystkim bardzo smakowało. Interesująco wygląda praca pt. „Jabłoń”. Śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Poznaliśmy nową literę -A,a. Utrwalaliśmy litery O,o, E, e. Wizyta w Białostockim Teatrze Lalek na spektaklu pt. „Ślimak” pozostanie w naszej pamięci. W czasie ćwiczeń doskonaliliśmy umiejętność przeskoków przez przeszkody płaskie.



Co robią zwierzęta jesienią

 Piątek, 7 października 2022 r.   ( 20:16 ) 

Tematykę tygodniową rozpoczęliśmy od prezentacji multimedialnej w bibliotece osiedlowej. Zainspirowani obrazkami wykonaliśmy prace plastyczną „Jeże” z wykorzystaniem materiałów przyrodniczych tj. jarzębina, liście, czapeczki, nasiona klonu. Poznaliśmy nową literę wielką i małą „o, O”. Ćwiczyliśmy słuch fonematyczny wyróżniając sylaby i głoski w wyrazach. W środę obejrzeliśmy bardzo interesujące przedstawienie  „Ostatnie drzewo”. Ta oryginalna bajka ekologiczna w niezwykły sposób przedstawiła potrzebę troski o otaczającą nas przyrodę. Poznaliśmy nową piosenkę „Cóż to za nowina” oraz zabawę „Wiewiórki do dziupli”. Uczyliśmy się konstruowania gier- układaliśmy i rozgrywaliśmy proste gry w parach. Obchodziliśmy urodziny Janka. W piątek byliśmy z wizytą u pana Patryka- oglądaliśmy samochód ciężarowy i maszyny budowlane podczas pracy. Mogliśmy poczuć się jak operatorzy tych maszyn i usiąść za kierownicą. Panom Patrykowi, Adrianowi i Konradowi z firmy Skaw-bud serdecznie dziękujemy za zaproszenie, ciekawe zajęcia i przygotowane niespodzianki.



Książka naszym przyjacielem

 Niedziela, 2 października 2022 r.   ( 20:53 ) 

Dzieci, które czytają (nawet komiksy!), lepiej się uczą, myślą pozytywnie, a ponieważ poziom wykształcenia wiąże się z sukcesem i zadowoleniem z życia, można przypuszczać, że są szczęśliwsze. – Mirosława Bogacz



Żonglowanie i czytanie

 Piątek, 30 września 2022 r.   ( 19:10 ) 

W piątek naszą grupę odwiedził tato Zosi z… piłeczkami. Zaprezentował nam sztukę żonglowania. Udowodnił, że nie jest to takie trudne. Wystarczy spróbować i przekonać się, że w dość krótkim czasie można się tego nauczyć. Żonglowanie to nie tylko świetna zabawa, ale także mnóstwo korzyści między innymi: zwiększenie koncentracji, poprawa nastroju,  poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej, ćwiczenie refleksu, poczucia rytmu, równowagi, poszerzenie pola widzenia, itp. Żonglowanie poprawia jednak najbardziej umiejętności, które opierają się na koordynacji oko-ręka tj. pisanie, rysowanie, czytanie. Zachęcił dzieci do zabawy w żonglowanie. Na zakończenie nasz gość przeczytał książkę z biblioteczki przedszkolnej. Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie.