Oddział I

 


 Nauczycielki: mgr Sylwia Jadczuk, mgr Anna Janucik   


 

Wielkanoc

 Czwartek, 17 kwietnia 2025 r.   ( 19:15 ) 

Przez cały tydzień rozmawialiśmy o zbliżających się Świętach Wielkanocnych. Poznawaliśmy tradycje i zwyczaje związane z obchodami tych świąt. Ponadto dzieci wykonały własne świąteczne jajka i ułożyły puzzle ze świątecznym zającem. Odwiedziliśmy nasze „Pola Nadziei” gdzie przepięknie zakwitły żółte żonkile. W ramach programu „Dwujęzyczność w przedszkolu” dzieci poznały zwrot dzień dobry - Good morning .



Wiosna na wsi i nie tylko:)

 Poniedziałek, 14 kwietnia 2025 r.   ( 12:23 ) 

 O7  - 11 IV 2025



Poznajemy żywioły - Ziemia

 Piątek, 4 kwietnia 2025 r.   ( 17:38 ) 

W ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „ EKOprzygoda z żywiołkami” poznaliśmy ostatni z żywiołów - Ziemię .Zwracaliśmy uwagę na pożyteczne jak i niebezpieczne znaczenie tego żywiołu. Wyszukiwaliśmy zwierząt jakie żyją pod ziemią i porównywaliśmy długość sznurków-dźdźownic. Omówiliśmy różne skarby jakie kryje ziemia ( minerały i skały np; złoto, miedź, rudy żelaza, sól, węgiel, bursztyn itp.) oraz ich znaczenie w życiu człowieka. Dzieci narysowały życie dżdżownic i innych zwierząt pod ziemią za pomocą pasteli olejnych i czarnej farby plakatowej. W ramach programu „Dwujęzyczność w przedszkolu” dzieci poznały słowo - Rabbit(królik).W piątek byliśmy w bibliotece osiedlowej gdzie utrwalaliśmy wiadomości związane z nadejściem wiosny.



Marcowa pogoda - nasz kącik przyrody

 Środa, 2 kwietnia 2025 r.   ( 14:16 ) 

24 - 28 marzec 2026.



Kosmos

 Piątek, 21 marca 2025 r.   ( 19:13 ) 

W minionym tygodniu wędrowaliśmy wśród gwiazd. Poznawaliśmy wszechświat czyli nasz układ słoneczny - planety , słońce, księżyc. Uczyliśmy się wiersza pt „Ufuś”. Dzieci zrobiły również własne rakiety. Zapoznaliśmy się również z postacią wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. W ramach realizacji programu „Dwujęzyczność w przedszkolu” poznaliśmy słowo Animals - zwierzęta.



Zwierzęta z przed milionów lat

 Piątek, 14 marca 2025 r.   ( 18:37 ) 

Cały tydzień poświęciliśmy dinozaurom. Poznawaliśmy ich nazwy , wygląd , zwyczaje i środowisko w jakim żyły. Pokolorowaliśmy również własne dinozaury. Poznaliśmy także pracę paleontologa. Uczestniczyliśmy w audycji muzycznej  p t„ Wierszyki pełne muzyki” podczas, której poznawaliśmy wiersze Jana Brzechwy w wykonaniu muzyków z Filharmonii. W ramach programu Dwujęzyczność w przedszkolu realizowaliśmy temat - Deszcz ( Rain ).



Poznajemy różne wielkości

 Piątek, 7 marca 2025 r.   ( 17:52 ) 

W minionym tygodniu dużo czasu poświęciliśmy matematyce, a zwłaszcza długości i wysokości. Dzieci odróżniały i podawały przykłady tego co jest długie, a co krótkie oraz co jest wysokie, a co niskie. Poznały miarkę wzrostu, miarkę stolarską, centymetr krawiecki i oczywiście linijkę. Ponadto bawiliśmy się w przeciwieństwa - dzieci dobierały do pary obrazki o przeciwnym znaczeniu. Nie mogło też zabraknąć figur geometrycznych. Dzieci poznały kwadrat, trójkąt, prostokąt i koło. W środę byliśmy w bibliotece osiedlowej gdzie poznaliśmy wiele tajemnic i ciekawostek o kotach. W ramach projektu „Dwujęzyczność w przedszkolu” realizowaliśmy temat Ogród.



Realizacja Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "EKO przygoda z żywiołkami - POWIETRZE"

 Piątek, 28 lutego 2025 r.   ( 16:38 ) 

Poznaliśmy już dwa żywioły: wodę i ogień, a w minionym tygodniu omawialiśmy trzeci żywioł - powietrze. Dowiedzieliśmy się jaka jest pożyteczna i niszczycielska rola wiatru, jak powinniśmy się zachowywać podczas wichury, składaliśmy samoloty z papieru i bawiliśmy się nimi. Po wysłuchaniu odgłosów różnych zwierząt odszukiwaliśmy je na ilustracjach. Bawiliśmy się w matematyczne latawce gdzie układaliśmy kolorowe kokardki wg wzorów, a następnie wg własnego pomysłu. Jednak najwięcej radości przyniosły nam zabawy ruchowe z balonami. Ponadto wykonaliśmy obrazek z wiatrakiem gdzie wykorzystaliśmy elementy terapii ręki - kolorowanie pastelami olejnymi i odbijanie rolką po papierze toaletowym zamoczoną w farbie na mokrym tle. W ramach realizacji programu„ Dwujęzyczność w przedszkolu” realizowaliśmy tema t„Bzyk! Bzyk!” - Buzz!.Oglądaliśmy również przedstawienie w wykonaniu aktorów teatru Co nieco pt„Królem być i przyjacielem”.



Baśnie, bajki, bajeczki

 Piątek, 21 lutego 2025 r.   ( 19:43 ) 

Tematyka minionego tygodnia była bardzo bliska dzieciom. Rozmawialiśmy o bajkach. Tych znanych i zupełnie nowych dla dzieci. Próbowaliśmy odróżnić co jest prawdą , a co czymś wymyślonym przez autora. Zwracaliśmy uwagę na fakt, iż zawsze zwycięża  prawda i dobro nad złem i kłamstwem. kolorowaliśmy postaci z bajek, łączyliśmy postaci z bajek z ich cieniami. W ramach programu Dwujęzyczność w przedszkolu dzieci poznały słowo Bird czyli ptak.



Poznajemy zawody

 Piątek, 14 lutego 2025 r.   ( 18:21 ) 

W minionym tygodniu dzieci poznawały różne zawody, te znane, nowoczesne jak też te, których już nie ma .Dzieci przyporządkowywały poszczególne rzeczy/atrybuty do konkretnych zawodów. Wykonały mikrofon piosenkarki wykorzystując pastele olejne. W ramach programu „Dwujęzyczność w przedszkolu” dzieci poznały słowo Sun czyli słońce .W piątek byliśmy w bibliotece gdzie spotkaliśmy się ze światem prehistorycznym. Poznaliśmy bliżej żyjące w tamtym czasie zwierzęta czyli dinozaury. Byliśmy miło zaskoczeni gdy podczas zajęć pojawił się bardzo przyjazny dinozaur, z którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.